New Delhi, Delhi
GST No. 07DDGPS3352K3Z4
Approx. Rs 75,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Load Capacity | 800 kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | J.S Material Handling System |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Power | 0.75 kW |
| Material Type | MS and Rubber |
Approx. Rs 1,50,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | 600 kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | To Transport Materials |
| Brand | J.S Material Handling System |
Approx. Rs 1,00,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Material | Mild Steel (MS) |
| Type of Belt Conveyor | Inclined Belt Conveyor |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Power | 1 kW |
| Brand | J.S Material Handling System |
Approx. Rs 42,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Material | Mild Steel |
| Conveyor Type | Belt |
| Speed | 60 m/min |
| Length | 10 feet |
| Usage/Application | Packaging |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | J.S Material Handling System |
Explore More Products
© J.S Material Handling System. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited